Завершується проект «Історія ФЕН» в рамках якого буде випущено оглядову статтю та брошуру про економічний факультет та його історії успіху. Ми починаємо публікувати матеріали проекту.

В’ячеслав Степанович Брюховецький, почесний президент НаУКМА, про еволюцію від кафедри економічної теорії до повноцінного Факультету економчних наук, проблеми на шляху розбудови та головні досягнення могилянських економістів

Факультет економічних наук замислювався від самого початку, тому що це була нагальна потреба для України. Це зараз кожний хацапетівський технікум має факультет економіки. А тоді, власне кажучи, справжньої економіки і не вивчали. Але спочатку це була кафедра економічної теорії у складі факультету суспільних наук.

Були великі складнощі, з кадрами насамперед. Треба було знайти людей, які могли б викладати на потрібному рівні. Вдалося знайти людну, яка була дуже до місця – професора Олександра Івановича Ястремського, який очолив кафедру. Але пройшло небагато часу і я зрозумів, що кафедра – то вже замало.

Постало далі питання – як вибудувати це навчання, щоб воно було справді сучасне, а не совкове, як воно тоді скрізь було. Я шукав підтримку людей за кордоном, тому що для нас важко було навіть кадри підібрати, не кажучи вже про літературу. На щастя, англійська мова була у нас робочою, тому англомовні підручники нам теж підходили.

Таким чином було знайдено дві можливості. Одна – це українці з діаспори, солідні люди, які хотіли допомогти нам побудувати факультет економічних наук. Зокрема, це професор Іван Коропецький, він пропонував свої погляди, і це виглядало досить симпатично. Але вже тоді я розумів, що, коли ми звужуємо наш вибір лише українцями, навіть якщо вони йдуть з найкращих міркувань, це, авжеж, не перетворюється на таке собі гетто, але це не

дає того результату, який хочемо ми, – кафедру світового рівня.

І тут мені вдалося знайти представників консорціуму IRС. Вони вирішили зробити навчальну програму, розраховану на десять років. Це мало розвиватися з їхньою фінансовою підтримкою. Вони оголосили конкурс, і в цьому конкурсі брали участь чотири університети: університет Шевченка, економічний, та аграрна академія. Це був дуже серйозний конкурс, і несподівано для всіх перемогли ми. Тобто для нас сподівано, але для багатьох це був просто шок.

Ця програма, особливо кілька перших років, була дуже цікава. Читати лекції приїжджали навіть нобелівські лауреати. Але головною проблемою програми була стабільність. “Зірка” читала лекцію і їхала – це, авжеж, прекрасно, бо на цю лекцію приходили люди усього Києва, але цього недостатньо, щоб налагодити навчання висококласних спеціалістів. В моєму баченні так в університеті не повинно бути. Університет повинен бути університетом. А не просто майданчиком для зіркових гастролерів від науки, де всі інші кадри залишаються посередніми. Ми ж шукали рецептів якісної освіти. І за цей час факультет набув такої сили, що це вже не сприймалося нами як проблема.

Хоча здається, американців це не цікавило. Вже пізніше я зрозумів, що їх політикою було викачувати мізки. Вони звичайно шукали найкращих студентів і відправляли їх за кордон. Більшість залишилась там. Але я не роблю з цього трагедії, тому що це також добре. Я досі зустрічаюсь, як буваю в Америці, з деякими із тих перших випускників цієї програми.

 Тим, як Факультет економічних наук виглядає зараз, я в цілому задоволений.

 Я думаю, великою перевагою є те, що надзвичайно багато уваги приділяється математичним дисциплінам. Сьогодні економіка без математики – це політекономія у кращих радянських традиціях. І я думаю, що цим факультет ще й сьогодні вирізняється в Україні. Перші роки, принаймні після першої сесії, завжди приходила група студентів із сльозами на очах: “Нас тут убивають, нас тут змушують вчити математику!” А через два роки приходили ті самі студенти і говорили: “Дякуємо, що така програма! Тепер ми розуміємо, ми можемо в світовому масштабі бути не гіршими, тому що ми готуємось так, як це роблять у всьому світі”.

Активний факультет, активні викладачі, активні студенти і активні випускники – це позитиви цього факультету.

Чесно кажучи, я не знаю випадків, щоб були проблеми із працевлаштуванням. Може, і є такі проблеми – випускники ж теж неоднакові. Але серед тих, що я знаю, навіть ті, які навчалисть у нас на теоретичних дисциплінах, проблем не мають.

0 Comments

Leave a reply

Форма контакту

Напишіть нам...

Sending

Асоціація випускників НаУКМА

Log in with your credentials

Forgot your details?