Галина Янченко: “Шукайте активні середовища”

DSC_0016У рамках циклу «Могилянські історії» 19 листопада відбулася зустріч студентів Академії з випускницею НаУКМА Галиною Янченко (соціологія, 2011) –  депутаткою Київської міської ради. Говорили про можливості реалізації соціальних дослідників у сучасному світі.

Найохочішими дізнатися шляхи власної реалізації як майбутнього соціального дослідника виявились першокурсники соціологи та політологи.

«Я вам трохи заздрю, бо такі зустрічі з випускниками допоможуть вам швидше зрозуміти, для чого ви навчаєтесь, – зазначила на початку пані Галина. – Я спростую один з найвідоміших міфів про те, що сучасні студенти та молоді спеціалісти ніколи не працюють за професією. Я є тим унікальним випадком, коли людина на всіх своїх роботах працює за фахом. Я впевнена, що Вас це також буде стосуватися в майбутньому. І в різні періоди мого життя мій фах мене годував».

Кілька порад від п. Галини:

  1. «Шукайте активне середовище, отримуйте паралельний досвід» – головна порада студентам. 2 вересня, на другий день навчання, Галина вступила до Спудейського братства НаУКМА, де ініціювала і брала участь у багатьох студентських проектах, що  дозволяли  реалізовувати свій потенціал.
  2. «Здобувайте навички, а не тільки інформацію. У цьому плані навчання в Могилянці було дуже цінним – Академія вчить вчитись та розвивати навички, а не просто сприймати інформацію». Записуйтесь на курси тих викладачів, які не просто викладають необхідний матеріал, а є харизматичними особистостями, діляться зі студентами новинками у професії, є відкритими для спілкування – студенти завжди знають про таких викладачів. Записуйтесь на цікаві для вас курси на інших кафедрах і факультетах, на курси, які допоможуть  вам  розвинутись у власній професії або на стику цікавих вам галузей. Порадила прослухати курс із методів досліджень, прикладний інструментарій: SPSS, бізнес-англійська, вчити другу іноземну мову тощо.
  3. «Вчіться мислити аналітично, мислити структурно, мислити системно. Це буде запорукою ваших здобутків. Для соціологів, для професіоналів у будь-якій галузі це дуже важливо».

Застосовувати на практиці здобуті професійні знання і відшліфовувати  практичні навички у бізнес-середовищі п. Галина почала на другому курсі. Першим місцем роботи для неї став оргкомітет форуму Ялтинської європейської стратегії (YES), де вона готувала матеріали для інформаційного пакету учасників, організовувала зустрічі, працювала з гостями, здобула велику мережу контактів. Пізніше довгий час працювала для одного з фондів, який досліджував громадський сектор у Білорусі – отримала досвід підготовки аналітичного звіту, розробки та формування рейтингу аналітичних центрів країни. Участю в цих проектах вона пишається і досі.

DSC_0018Ключовим у її житті стала активна політична діяльність, членство спочатку в громадській організації, а потім вже в партії «Демократичний альянс», від якої у 2014 році пройшла в Київраду і складає ці повноваження 1 грудня. Вважає, що за своє депутатське життя їй вдалося зробити не багато, але й не мало – добитися обов’язкового декларування депутатами конфліктів інтересів; обов’язкової публікації декларацій про доходи депутатів Київради (досі це було нормою лише для депутатів Верховної Ради), добитися можливості для громадян відвідувати засідання комітетів. У 2015 році  до Київради не балотувалась, оскільки вважає, що два роки (до наступних виборів) дуже короткий час, в який можна провести рішення, але неможливо переконатись у його впровадженні.

Наукові інтереси пані Галини, зокрема зацікавлення темою корупції, знайшли свій розвиток на практиці, коли вона почала працювати в Центрі протидії корупції, де підготувала й опублікувала першу аналітичну працю центру «Хто заробляє на СНІД/ВІЧ та туберкульозі в Україні». Дослідження викликало бурхливе обговорення громадськості, а моніторинг показав, що ціни держзакупівлі ліків зменшились, а ефективність використання держкоштів, відповідно, збільшилась.

Нині серед її актуальних проектів є ресурс «Антикорупційна карта Києва», що дозволяє відслідковувати,  яка кількість грошей була виділена установам на ремонти, хто є підрядником, чи був виконаний ремонт.

Пані Галина переконана, що кожен з нас може боротися з корупцією, змінити країну на краще. І часто для таких змін потрібні лише бажання, команда однодумців, а брак матеріальних ресурсів не є перешкодою для створення корисних ініціатив. Дуже багато ідей реалізуються на волонтерських засадах, для прикладу – впровадження Антикорупційної карти Києва потребувало в грошах лише 900 грн. Найціннішою є робота волонтерів – як професіоналів так і помічників, тож пані Галина запропонувала студентам приєднатися в статусі волонтерів до антикорупційних проектів та ініціатив, зокрема до проекту  «Антикорупційна карта Києва».

Матеріал підготувала Валерія Якушко, фото – Анніка Удовенко,

стажисти напряму “Комуніції з випускниками НаУКМА”