“Вчена Берегиня”

Vchena Berehynya
Картина “Вчена Берегиня” Матеріали: папір, маркери, фломастери, гелеві ручки. Техніка – авторська графіка.

До 400-річчя Києво-Могилянської академії випускниця НаУКМА Ірина Пайосова ( БП «біологія» 2000 р., МП «екологія» 2002 р.) подарувала своїй Alma Mater картину «Вчена Берегиня»,  яку на замовлення Ірини намалювала українська художниця Анастасія Медянік. Для створення картини до 400-річчя КМА було обрано образ берегині, бо, як зазначає Ірина, «НаУКМА є символічною берегинею для своїх випускників і для України».

Анастасія Медянік (Малійова) – молода художниця зі Сходу України. Вона брала участь у різних мистецьких проектах і виставках. Її роботи продаються в Україні й за кордоном.

Анастасія Медянік про картину: «Авторська плакат-листівка «Вчена Берегиня» виконана до 400-річчя Києво-Могилянської академії. Це малюнок, у якому є багато символів: конфедератка – символ вченості, сова – мудрості, книга – знання, сонце – світ – навчання… Сама Берегиня виконана у вигляді Мотанки – Оранти. На останню натякає піднята ліва рука з совою. Мотанка – це обрядова лялька, дуже особливий український оберіг, Оранта – та, що молиться – теж дуже важливий для України символ, пов’язаний з Богом. Виходячі з цього, сам плакат представляє собою оберіг для Києво-Могилянської академії».

Ірина Пайосова викладає у School of Engineering and Applied Science при George Washington University  (США) і працює у GWU Environmental and Energy Management Institute. Ірина працює над темами: енергетичні та водні інфраструктури у містах, енергоефективність, питанння зміни клімату та парникові гази, усталений розвиток. Крім того, Ірина є членом кількох неприбуткових мистецьких організацій у Вашингтоні, тож намагається допомагати українським митцям «відчиняти двері у світ». На її думку, це особливо важливо «в останні два роки, коли російська пропаганда спотворює факти і домінує в інформаційному просторі. Мистецтво у даному випадку дуже важливе тим що воно апелює до відчуттів і не бреше, його не треба перекладати, воно зрозуміле у будь-якій країні. Крім того, воно може жити дуже довго. Книги з історії можна переписувати, а картини (і  музика) лишаються незмінними багато сотень років».

Так Ірина познайомилася з Анастасією Медянік – талановитою художницею, що народилася у Рубіжному, а останні кілька років проживала в Луганську. Коли Анастасія переїхала в Івано-Франківськ як біженка, вагітна, без речей і грошей, і шукала можливості продати свою роботу, щоб купити дитячий візочок і одяг для майбутнього немовляти, кілька її робіт взяли на аукціон у Вашингтоні, за них йшов дуже активний торг.

На пропозицію Ірини роботи Анастасії були презентовані на дні відкритих дверей у посольстві України. Зокрема і  цикл невеликих графічних картин «Берегині», присвячених Україні та подіям останніх двох років. У стилістиці цього циклу було створено й присвячену 400-літтю КМА картину «Вчена Берегиня».